A gyerekek értelmi képessége szoros összefüggésben áll a mozgásfejlődéssel és az egyensúlyérzékkel is. Ezért fontos, hogy fejlesszük az egyensúlyozó képességüket. Nézzük az általunk ajánlott 5 legjobb játszótéri egyensúlyozó játékot!
A gyerekek értemi képessége szoros összefüggésben áll a mozgásfejlődéssel és az egyensúlyérzékkel is. Az egyensúlyérzékelés a test helyzetének és mozgásának érzékelését jelenti. A testhelyzet érzékelése több szerv összehangolt működésén alapul. A tanulási folyamat során például az írás elsajátításához a szem-kéz koordinációnak kell megfelelő állapotban lennie. Az egyensúlyozás során lényeges például, hogy milyen helyzetben látjuk a környezetünket, és azt is folyamatosan regisztrálja agyunk, hogy mely izmaink, milyen mértékű összehúzódását szükséges fenntartani ahhoz, hogy a testhelyzet ne változzon meg.
Ezért nézzük tehát, milyen egyensúlyfejlesztő játékok lehetnek segítségünkre.
Már a legkisebbek is biztonsággal használhatják az egyensúlyozó íveket.
Mivel a termék úgy lett kialakítva, hogy sokféle elemből áll, így akár csak 1-1 elemet is felhasználhatunk külön telepítve.
Természetesen az egyensúlyérzéket az fejleszti leghatásosabban, ha az emelkedőket, egyeneseket, íveket és lejtőket egymással kombinálva tudja használni a gyermek. Az elemek kapaszkodóval vannak ellátva, így mindenki biztonságban érezheti magát. Bár maga az eszköz csak néhány centiméterre emelkedik a talajszint felé, tehát az egyensúly elvesztése után is szinte csak lelép az eszközről a gyermek.
Mivel ennél a játéknál a palló/ deszka is keskenyebb, sőt a lépések között kisebbek-nagyobbak a távolságok, így a gyerekeknek nagyon figyelni kell, hová is lépnek. A kapaszkodó pedig még egy nehézségi szint.
A legkisebbeknek csak egy-egy szakasz bejárása is elegendő.
Mivel alagútról van szó, a gyerekek négykézláb kénytelenek használni. Ebből pedig követekzik, hogy nem csak a lábukra, de a kezükre is figyelniük kell, hová teszik le, milyen távolságra egymástól, hogy utána a lábuk is tudjon "lépni".
A kisebb, bizonytalanabb gyerekek fel-feltérdelnek benne, ami szintén nem baj, hiszen a kezükkel ilyen esetekben is meg kell találniuk az íves kapaszkodókat. A szem-kéz koordinációt kiválóan fejleszti.
A láncos egyensúlyozónál már sokkal nagyobb hangsúlyt kap az izommunka. Hiszen a lépéseknél a pallók elmozdulnak, hasizomból kell tartani magunkat, vagy közelíteni egymáshoz a pallókat. Nagyobbaknak ajánlott eszköz.
Nagyon jó hatással van a szem-láb koordinációra, hiszen pontosan el kell találni a többiek által már mozgásra kényszerített pallókat. Előre kell látni, hogy abban a pillanatban, amikor a lábunk érintené, a palló éppen hol lesz.
A lépések magasságának váltakozása a legnagyobb nehézsége a játéknak. A térbeli tájékozódást rendkívül jól kondicionálhatjuk vele.
Bármely módját választjuk is az egyensúly javításának, abban biztosak lehetünk, hogy a gyermek későbbi iskolai éveit könnyítjük meg vele. De sohase felejtsük el, hogy a játék, még ha a fejlesztés eszköze is, elsősorban a vidámság, öröm forrása.